Historical GIS: niezbędne narzędzia cyfrowe na kierunku geowizualizacja historyczna i archeologiczna

Czym jest historical GIS? Jak wykorzystać narzędzia cyfrowe w badaniach historyczno-geograficznych? Czy geografia i historia mają jakieś elementy wspólne? W jaki sposób wyznaczyć geometryczny przebieg danej drogi, bazując na źródłach narracyjnych?

Nie trudno się zapewne domyślić, że dziedziny, tj. historia i geografia są ściśle ze sobą powiązane. Wiedza i umiejętności z zakresu historii, geografii, a przy tym również szeroko pojętej archeologii, w połączeniu z przedmiotami technicznymi i najnowszymi technikami badawczymi pozwolą m.in. odtworzyć krajobraz historyczny, stworzyć specjalistyczne mapy, wykonać niezbędne animacje w kartografii oraz trójwymiarowe wizualizacje.

Historical GIS* (*system informacji geograficznej, system przestrzenny pozwalający m.in. tworzyć, przetwarzać, zarządzać i umieszczać na mapie różnego rodzaju dane) to przede wszystkim połączenie zasad i narzędzi GIS z analizą historyczną.

80% informacji, jakie człowiek wytwarza jest związane z przestrzenią; to wizualizacja zagadnień historyczno-geograficznych.

Jednym słowem, gdy zgromadzisz szereg różnych informacji (np. na temat wybranego zagadnienia), spróbuj je uprzestrzenić, czyli nadać im konkretny atrybut lokalizacyjny.

Czy wiesz, że dokument, który posiadasz w kieszeni, np. paszport stanowi pewną "informację geograficzną"?

(Geo)Przeszłość i nowoczesność XXI wieku... - oto studia na kierunku geowizualizacja historyczna i archeologiczna, dzięki którym nauczysz się m.in. przetwarzać i udostępniać dane o przestrzeni historycznej i zaistniałych w niej skomplikowanych procesach, w formie wizualnej, aby przygotować własne projekty promujące dziedzictwo kulturowe w sposób odpowiadający potrzebom współczesnego społeczeństwa.

Zdjęcie | wideo: Paulina Litka

O tym i o wielu innych aspektach historical GIS mogą opowiedzieć zainteresowanym (na spotkaniach z cyklu "Pogawędki z Kołem Metodologicznym Historyków"): dr Kamil Jakimowicz z Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej Wydziału Historii i Archeologii oraz dr Mateusz Zawadzki z Katedry Geomatyki i Kartografii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

    Aktualności

    Data dodania
    6 maja 2024